Mad Men - fabuła
Już na początku pierwszego odcinka dowiadujemy się, co oznacza tytuł serialu. „Mad Men” to skrót od „facetów z Madison Avenue”. Termin ten powstał w latach 50. ub. wieku, a określano nim kierowników agencji reklamowych mających swoje siedziby właśnie na nowojorskiej Madison Avenue. Spece od reklamy podobno sami tę nazwę wymyślili…
Świat serialu „Mad Men” to świat wielkich agencji reklamowych rywalizujących ze sobą w zdobywaniu liczących się klientów: producentów samochodów, znanych marek papierosów, dużych linii lotniczych… Wszyscy chcieliby pracować dla Lucky Strike’a czy American Airlines, ale uda się to tylko najlepszym. Tym, którzy mają w swojej załodze tak łebskiego faceta jak Donald Draper (John Hamm), niesamowicie skutecznego pracownika agencji Sterling Cooper, który nawet ze scenariusza kampanii promującej keczup Heinz potrafi zrobić wzruszającą rodzinną story.
Sama agencja to mocno zhierarchizowana machina do zarabiania pieniędzy, zarządzana przez uwielbiającego rozrywkowe życie Rogera Sterlinga (John Slattery) i wpływowego, a przy tym pełnego dziwactw Bertrama Coopera (Robert Morse). Każdy może tam piąć się po szczeblach kariery, choć nie zawsze zależy to od jego umiejętności i wkładu pracy. Czasem decyduje o tym ambicja, pracowitość i trafne pomysły na reklamy, które dostrzeże ktoś z góry, a czasem umiejętność zaskarbienia sobie sympatii szefów. Niepogodzeni z tym, nieumiejący awansować, po prostu stoją w miejscu. Donald Draper pełni w agencji rolę dyrektora kreatywnego i ma bardzo niezależną pozycję. Jest twardy i nieustępliwy w życiu zawodowym, lecz w prywatnym jest człowiekiem przejawiającym słabości i skrywającym stare tajemnice.
Ogromną siła serialu jest świetne odzwierciedlenie realiów czasowych, w jakich toczy się jego akcja, a są to lata 60. ub. wieku. Filmowi towarzyszy więc odpowiednia (i naprawdę zachwycająca) muzyka, a także wiernie odtworzone wnętrza, ubiory i inne detale charakterystyczne dla tamtej epoki. Ponadto tłem akcji serialu są rzeczywiste, o dużym znaczeniu historycznym wydarzenia, jakie wtedy rozgrywały się w Stanach Zjednoczonych, kraju pełnym niepokojów społecznych. To był czas aktywności ruchów antywojennych, napięta sytuacja walki o prezydenturę czy próby zakończenia panowania rasizmu w amerykańskim społeczeństwie. Stąd obecne w serialu takie wydarzenia jak śmierć prezydenta Kennedy'ego czy masowe protesty Afroamerykanów, będące w istocie walką o godność. Jest tam również sporo o tym, jak w ówczesnej Ameryce traktowane były kobiety, które, chcąc nie chcąc, trzymały się wytyczonych im ról społecznych (ustanowionych najczęściej przez mężczyzn…).
„Mad Men” (7 sezonów w latach 2007 – 2015) to serial dla miłośników dramatów obyczajowych. Nie ma w nim krwawych jatek, za to obecne są emocje w bezpardonowych rozgrywkach w świecie zawodowym i życiu prywatnym bohaterów. Dzieło scenarzysty Matthew Weinera (autora m.in. „Rodziny Soprano”) zostało wielokrotnie docenione, m.in. Złotymi Globami (w czterech edycjach nagrody) w kategorii najlepszego serialu dramatycznego. Dwukrotnie Złoty Glob trafił do odtwórcy głównej roli, Johna Hamma.
Mad Men - Opinie