Opowieść Podręcznej - fabuła
Akcja serialu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości w teokratycznej Republice Gilead, a jego główną bohaterką jest Freda – młoda kobieta, zmuszona do życia jako tytułowa Podręczna. Oznacza to, że jej celem jest urodzenie jak największej ilości dzieci, za wszelkie przejawy nieposłuszeństwa grozi natomiast surowa kara.
Top: pixinoo / Shutterstock.com
Opowieść Podręcznej - obsada
Gatunek: Sci-Fi i Fantasy, Dramat
Czas trwania: 50 min.
Scenariusz: Bruce Miller
Produkcja: USA
Premiera: 2017
Opowieść Podręcznej - ciekawostki
-
Pierwszy sezon został oparty na książce Margaret Atwood o tym samym tytule. Pisarka, która pisząc powieść wzorowała się na klasycznym „Roku 1984” Orwella, pojawia się w roli cameo w pierwszym odcinku, jako ciocia, która uderza Podręczną.
-
Atwood przyznała, że niemal wszystkie wydarzenia opisane w książce zainspirowały przykłady z Biblii, różnych rewolucji (głównie tej irańskiej) czy też z rozwoju ruchu feministycznego.
-
W powieści Atwood główna bohaterka jest bezimienna, nazywana po prostu Podręczną lub Podręczną Freda (Freda to nie jej imię, oznacza po prostu przynależność do komendanta Freda). W ekranizacji z 1990 roku otrzymała imię Kate, zaś czytelnicy wywnioskowali, że w książce chodzić może raczej o imię June.
-
W scenach sklepowych zobaczyć można, że wszystkie produkty oznaczone są odpowiednim kolorem i symbolami, nie znajdziemy na nich żadnych napisów. Jest tak dlatego, że w Republice Gilead kobietom zabroniono nauki czytania.
-
Sekretne motto znalezione przez Podręczną, brzmiące „Nolite te bastardes carborundorum”, to pseudołacina. Powstało na przełomie XIX/XX wieku, a Atwood zetknęła się z nim w szkole, na lekcji łaciny, gdzie wymawiano je w formie żartu, gry słów. Fraza znaczy mniej więcej „Nie pozwól bękartom pociągnąć się na dno”.
-
Stroje bohaterek, które zasłaniają ich twarze, inspirowane zostały kostiumami z epoki wiktoriańskiej i habitami zakonnic. Atwood dodaje jednak, że największy wpływ wywarły na nie ilustracje z Old Dutch Cleanser, pudełek ze środkami czystości, które autentycznie przerażały ją, gdy była dzieckiem (widać na nich kobietę z chustą zasłaniającą całą twarz).
-
Większość zdjęć do filmu powstało w Cambridge, a w zasadzie w dwóch miejscowościach o tej nazwie – jedno leży w stanie Massachusetts, drugie natomiast w prowincji Ontario w Kanadzie, z której pochodzi Atwood. Film realizowano ponadto w Toronto i jego okolicach.
-
Serial „Opowieść Podręcznej” otrzymał w sumie 284 nominacje do różnych nagród filmowych, wygrywając aż 81 z nich (były to nagrody Emmy czy Złote Globy).
-
Elisabeth Moss w żadnym odcinku nie grała z makijażem. Miało to podkreślić naturalność jej emocji i lepiej je oddawać na ekranie.
-
W powieści rządzący Gilead to rasiści, którzy wypędzili wszystkich kolorowych. W serialu zdecydowano się jednak złamać tę zasadę i na przykład Moirę gra czarnoskóra Samira Wiley. Decyzję tę uzgadniano z Atwood.
-
Kolory kostiumów bohaterek mają znaczenie symboliczne: Podręczne noszą czerwone, nawiązujące do krwi przy porodzie i przedstawiania szat Marii Magdaleny, zaś żony niebieskie, nawiązujące do szat Matki Boskiej.
-
Książka Atwood została przerobiona nie tylko na film fabularny i serial, ale także na... operę! Jej autorem był Duńczyk Poul Ruders.
-
Opowieść Podręcznej - kiedy 6. sezon?
Zgodnie z zapowiedziami powstanie 6. sezon serialu, będzie on jednak ostatnim. Na razie nie znamy jeszcze daty premiery.
Opowieść Podręcznej - gdzie obejrzeć
w abonamencie |
Film dostępny w ramach subskrypcji |
Oglądaj |
Opowieść Podręcznej - Opinie