Fot: Shutterstock

Squid Game - fabuła

Ponad 400 osób z ogromnymi długami trafia do pastelowego świata Squid Game. Mają kilka dni na rozegranie gier, w których nagrodą jest niewyobrażalna suma pieniędzy. Niestety, na przegranych czeka tylko tragiczna śmierć. Uczestnicy mogą jednak zrezygnować z udziału, jeżeli tak zadecyduje większość z nich. 


Top: Shutterstock
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Squid Game obsada

Squid Game - obsada

Ali Abdul - Squid Game
Ali Abdul
Anupam Tripathi
Deok-soo Jang - Squid Game
Deok-soo Jang
Heo Sung-tae
Gi-hun Seong - Squid Game
Gi-hun Seong
Lee Jung-Jae
Il-nam Oh - Squid Game
Il-nam Oh
Oh Yeong-su
Joon-ho Hwang - Squid Game
Joon-ho Hwang
Wi Ha-joon
Lider - Squid Game
Lider
Lee Byung-hun
Pełna obsada »
Squid Game
Kategoria: Seriale
Gatunek: Dramat, Sensacyjny
Czas trwania: 60 min.
Reżyseria: Dong-hyuk Hwang
Scenariusz: Dong-hyuk Hwang
Produkcja: Korea Południowa
Premiera: 2021

Squid Game - ciekawostki

 1. Tytuł, dosłownie „gra w kalmara”, został zaczerpnięty z popularnej koreańskiej gry dla dzieci. Grę rozgrywa się na planszy, która swym kształtem przypomina właśnie głowonoga. Istnieją różne odmiany tej gry, ale zawsze jest wieloosobowa, gracze podzieleni są na dwie grupy: ofensywną i defensywną.

 2.  Twórca filmu, Hwang Dong-hyuk (producent, scenarzysta, reżyser), miał gotowy materiał już w 2009 roku, jednak aż 10 lat szukał kogoś, kogo zainteresuje jego pomysł...

 3. Hwang Dong-hyuk tak bardzo wciągnął się w pisanie scenariusza, że całkowicie zaniedbał wiele aspektów swego życia. Nie odwiedzał na przykład dentysty, mimo że cały czas cierpiał na problemy z zębami – ostatecznie skończyło się to wyrwaniem 6 zębów...

 4.  „Squid Game” pod względem oglądalności stał się numerem 1 Netflixa w aż 94 krajach świata, w tym w USA.

 5.  Hwang Dong-hyuk został oskarżony o plagiat w związku z podobieństwami do japońskiego filmu „As The Gods Will” („Kamisama no iu tori”) Takashi Miike z roku 2014. Udało mu się jednak udowodnić, że jego scenariusz powstał pięć lat przed premierą japońskiego dzieła.

 6.  Większość głównych bohaterów serialu nosi imiona i nazwiska prawdziwych przyjaciół Hwanga z dzieciństwa, niektórzy ponadto są wzorowani na nim samym lub bliskich mu osobach z różnych okresów jego życia (w 2008-2009 roku, gdy pracował nad pomysłem, był w podobnej sytuacji finansowej jak główny bohater).

 7.  „Squid Game” początkowo miał być filmem fabularnym, a nie serialem.

 8.  W pierwszym odcinku serialu gracze otrzymują wizytówkę, na której widać numer telefonu. Nikt nie sprawdził, czy taki numer rzeczywiście istnieje – okazało się, że tak i jego właściciel zaczął odbierać setki telefonów z prośbą o przyjęcie do gry lub z pytaniami o zasady. Po tym incydencie Netflix zobowiązał się do edycji sceny i zmiany numeru na nieistniejący.

 9.  W pierwszym odcinku widzimy słynną ogromną lalkę. Nie powstała ona na potrzeby filmu – taka właśnie dekoracja stoi przed wejściem do muzeum powozów w regionie Jincheon, została stamtąd po prostu na kilka dni wypożyczona.

 10.  Oniryczne kolorowe schody, które oglądamy w serialu, zostały zainspirowane grafiką holenderskiego artysty Mauritsa Cornelisa Eschera o nazwie Relativity.

 11.  W grze bierze udział 456 uczestników. Żaden z nich nie jest efektem specjalistów od CGI, wszystkich grali prawdziwi aktorzy.

 12.  W scenie przeciągania liny widać na twarzy uczestników gry prawdziwe zdziwienie i zmęczenie. Tak naprawdę bowiem, nie zdając sobie z tego sprawy, grali przeciągając linę, którą z drugiej strony ciągnęła specjalna maszyna.

 13.  Strażnicy początkowo mieli wyglądać jak harcerze, ale Hwang wybrał potem całkiem inny strój, z maskami, przez które mają przywodzić na myśl mrówki utrzymujące porządek w mrowisku.

 14.  Zielony materiał użyty do szycia kostiumów graczy pochodził ze starych strojów gimnastycznych. Był tak zleżały i zakurzony, że wielu aktorów skarżyło się na reakcje alergiczne i problemy z oddychaniem.


 15. „Squid Game” - kiedy 2. sezon?


  Drugi sezon „Squid Game” zostanie najprawdopodobniej wyemitowany w 2024 roku.

Artykuły

Squid Game - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Squid Game - Opinie

8 + 6 =

Squid Game - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne