Fot: Shutterstock

Wiktor Rebrow

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Kapitan Rebrow jest doświadczonym strażnikiem o świetnej intuicji i znajomości terenu. Nie ma problemu z poradzeniem sobie z jakimkolwiek problemem i ciężko go złamać, ponieważ – jak sam twierdzi – niewiele już mu w życiu zostało. Jest bardzo szlachetny i oddany swoim przyjaciołom.


WYGLĄD


Mężczyzna ma niebieskie oczy, krótkie włosy i zarost, a w drugim sezonie brodę i wąsy. Jego twarz jest owalna, a czoło dość wysokie.


BIOGRAFIA


Sezon 1


Cała Wataha świętuje w górskiej strażnicy. Jest tam między innymi kapitan Rebrow z Ewą – swoją ukochaną. Gdy wychodzi, by spotkać się z nią w aucie i oddać miłosnym uniesieniom, dostaje SMS-a, który poprzedza wybuch budynku. Mężczyzna budzi się w szpitalu, by dowiedzieć się, że jest jedynym ocalałym. Już tam napastuje go pani prokurator, przekonana o jego winie.


Kapitan nie jest w stanie pogodzić się ze stratą przyjaciół i swojej kobiety, szuka winnych – najpierw w Kosowskim, potem w Kalicie. Od starego przyjaciela, Łuczaka, dowiaduje się o wciąż śledzącej go Dobosz. Zamieszkuje w leśniczówce, w której znajduje kolczyk Ewy, co przekonuje go o tym, że ukochana żyje. Mimo głosów sprzeciwu martwiących się bliskich, kapitan zaczyna poszukiwania kobiety, na której ślad trafia w rysunkach starego Szeptuna. Kiedy odwozi szalonego mężczyznę do lasu, ten w podziękowaniu daje mu tajemniczy napój, który wywołuje halucynacje. W końcu podczas jednej z akcji udaje mu się odnaleźć Ewę – a raczej zwłoki kobiety, do której ktoś oddał strzał w głowę.


Rebrow spotyka się ze swoim znajomym ze straży ukraińskiej. Od niego dowiaduje się o Czerwie – ukraińskim zbiegu i seryjnym mordercy, który może być w Polsce. W międzyczasie spotyka się z Martą, która mówi mu o swoich podejrzeniach wobec zmarłego w wybuchu ojca, a byłego kapitana. Kiedy zostają odkryte zwłoki Natalii, prokurator Dobosz na podstawie znalezionych na miejscu zbrodni dowodów podejrzewa Rebrowa o morderstwo. Od żony Grzywy mężczyzna dowiaduje się, że ten miał romans z Ewą. Kiedy pani prokurator odnajdzie ubranie kapitana, które zabrudzone jest krwią Natalii, aresztuje go, oskarżając o morderstwo. Mężczyzna przyznaje się i, korzystając z okazji podczas wizji lokalnej, ucieka w las. Dopada do niego Grzywa, który przyznaje się do wysadzenia strażnicy. Rebrow odchodzi w las.


Sezon 2


Mijają cztery lata od wydarzeń z pierwszego sezonu. Rebrow przez cały ten czas ukrywa się w lesie, w chatce po ukraińskiej stronie. Jest w złej kondycji psychicznej, ale jednocześnie widać w nim ogromną determinację do rozwikłania tajemnic sprzed lat. Na jego drodze staje Alsu ze swoim synkiem. Mężczyzna daje im schronienie, ale jednocześnie ostrzega przed zwracaniem na siebie jakiejkolwiek uwagi. Były kapitan straży granicznej jest w stałym kontakcie z zaufanymi ludźmi – Markowskim, Łuczakiem i Siwą. Jednak pewnego dnia Marta znika. Rebrow i Łuczak zastają jej mieszkanie w nieładzie i sprawa szybko staje się priorytetem, głównie przez widzianego pod jej mieszkaniem Grzywaczewskiego, który podobno od dwóch lat nie żyje.


Dwóch przyjaciół odkrywa pod domem lekarza, z którym Siwa się spotykała, samochód kobiety oraz urządzenie GPS, które Rebrow oddaje Dobosz jako dowód. Sam dalej prowadzi śledztwo w tej sprawie, mając jednocześnie świadomość tego, że Grzywa żyje. I jego, i Martę Rebrow zna od dzieciństwa. Od Alsu mężczyzna dowiaduje się o nowym przemytniku, Cieniu. Odkrywa również interesy Cinka, który z nim współpracuje. Zanim były kapitan ruszy na akcję, mającą na celu udaremnienie przerzutu, o który podejrzewa Grzywę, przekaże Alsu informacje – w tym mapę prowadzącą do jego ojca – co mają zrobić, gdyby nie wrócił w ciągu kilku dni. Na miejscu kontaktuje się z Markowskim przez krótkofalówki, alfabetem morsa doradza komendantowi, jak poprowadzić akcję. W tartaku Kality odnajduje zwłoki Cinka i widzi uciekającego Grzywę. Goni go i pyta o Martę, o której ten każe mu zapomnieć, po czym strzela do byłego przyjaciela.


Rannego Rebrowa znajduje Alsu i pomaga mu dojść do siebie. Gdy udaje mu się wydobrzeć, umawia się z Kalitą, że przeprowadzi mu ludzi i towar, jeśli ten pomoże mu znaleźć Grzywę. Podczas przerzutu ratuje osobę, która wpadła do rzeki. Na polecenie Kality zabiera ze sobą paszporty, które później znajduje Alsu. Kobieta z synem odchodzi, Rebrow goni ich, ale wycofuje się, gdy aresztuje ich straż. Dowiaduje się o znalezionych zwłokach Marty, więc idzie do kostnicy, gdzie odkrywa, że kobieta była torturowana. Po wyjściu natyka się na Igę.


Narodowcy atakują ośrodek, w którym przebywają Alsu i Halid. Rebrow idzie tam i zostaje aresztowany przez strażników. Do auta zabiera go Dobosz, by po drodze wypuścić go, pozorując ucieczkę. Uchodźców znajduje u ojca, informuje Alsu, że znaleziono jej męża i jeśli kobieta będzie współpracować z panią prokurator, to dostaną dokumenty.


Dochodzi do starcia Rebrowa z Grzywą. Ten prowadzi byłego kapitana na most, by pokazać mu, co jest pod konstrukcją. Znajduje ich Cień, który strzela do Grzywaczewskiego, a ten go zabija. Rebrow zabiera przyjaciela w krytycznym stanie. Ten wskazuje mu drogę do Halmana. Na miejscu ratuje Alsu i Halida.


Sezon 3


Mijają dwa lata, według oficjalnych źródeł to Rebrow zastrzelił Halmana. Dzięki wstawiennictwu Markowskiego bohater wraca do pracy w straży. Główną sprawą, która toczy się obecnie jest morderstwo Gauzy i jego rodziny. Mężczyzna podejrzewa, że w sprawę zamieszany jest młody Gauza – syn ofiary. Kapitan jedzie do Warszawy, by poprosić Dobosz o pomoc. Kiedy znika Markowski, który wcześniej próbował się z nim skontaktować, bohater mocno angażuje się w próby odnalezienia go. Po odnalezieniu ciała komendanta, poszukuje winnych, a przede wszystkim stara się przycisnąć Wiśniaka. W ośrodku dla uchodźców spotyka Alsu – dotychczas był pewny, że kobieta jest ze swoim mężem i synem w Niemczech. Kiedy mężczyzna zabiera Wiśniaka na dołek, pułkownik Kuczer informuje go, że ten jest agentem działającym pod przykrywką – jego człowiekiem. W związku z tym kapitan jest zmuszony go wypuścić. Od tego momentu często go wykorzystuje.


Kiedy Wiśniak przerzuca Pająka na ukraińską stronę, a Rebrow ze swoimi ludźmi depcze im po piętach, dochodzi do sytuacji, gdy kapitan udaremnia postrzelenie agenta przez swoich ludzi. Po pracy wraca do mieszkania, pod którym są wozy straży pożarnej – jego miejsce zamieszkania jest spalone.


Rebrow odkrywa dowody na to, że ferma Gauzy była obozem pracy, a także punktem przerzutowym. Dowiaduje się też o Barkowej, która staje się głównym antagonistą trzeciego sezonu. To dla niej pracuje teraz Wiśniak i to ona więzi młodego Gauzę, którego kapitan przy pomocy Wiśniaka planuje odzyskać, co kończy się niestety fiaskiem. W międzyczasie mężczyzna dowiaduje się coraz więcej na temat Ewy, na przykład tego, że jako przykrywka pracowała dla Kuczera i według niego przeszła na złą stronę.


Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, kapitan martwi się o Alsu, ale też o Wiśniaka, którego Barkowa rozszyfrowała. Efektem tego konfliktu są kolejne ofiary. Przez cały czas Rebrow podejrzewał, że wśród bliskich im ludzi jest kret. Kiedy Dobosz odkrywa, że to Świtalski, jest w szoku. Z jego zeznań dowiaduje się o „dzienniku wypłat” Gauzy i o tym, że został on skradziony przez Ewę w dniu wybuchu. Dociera do niego, gdzie kobieta ukryła dowód i jedzie go zdobyć. Aby dziennik był użyteczny, niezbędny jest też świadek. Kapitan planuje wziąć na świadka Barkową, ustala więc z Wiśniakiem, że ten sprowadzi ją na polską stronę. Udaje się to zrobić kosztem jego życia.


W końcu Rebrow zaznaje spokoju i – mimo odejścia Alsu – cieszy się, mogąc spędzać czas z nową Watahą.

Pełna biografia »

Wiktor Rebrow - powiązania postaci

Wiktor Rebrow
Fot: Fryta 73 from Strzegom / Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0
Aktor: Leszek Lichota
Profesja: kapitan straży granicznej

Wiktor Rebrow - Opinie

10 + 1 =

Wataha - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne