Fot: Kathy Hutchins / Shutterstock.com

Martin Hart

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Martin Hart jest głównym bohaterem pierwszego sezonu serialu "Detektyw". W jego rolę wciela się Woody Harrelson. Marty jest detektywem wydziału zabójstw policji stanowej w stanie Luizjana. W 1995 roku tworzy dwuosobowy zespół z nieznanym nikomu detektywem, Rustem Cohlem. Panowie są zupełnymi przeciwieństwami i na pierwszy rzut oka nie tworzą zgranego zespołu. Martin, jako mężczyzna w średnim wieku, wydaje się przechodzić kryzys egzystencjalny, który prowadzi go często do romansów i zdradzania swojej żony - Margaret, z którą ma dwie córki - Audrey i Macie. Mężczyzna jest znudzony rodzinnym życiem. Od kiedy zostaje przydzielony do pary z Rustem, jego życie nabiera rozpędu.


Martin często poucza i upomina swojego partnera w sprawach dotyczących moralności, krytykuje też jego nihilistyczne podejście do życia oraz wypowiadane na głos refleksje. Sam jednak jest wielkim hipokrytą, który często mówi jedno, a robi drugie. Podaje się za dobrego ojca i męża, a zdradza swoją żonę i traktuje kobiety przedmiotowo. Uważa, że żona powinna być dla niego wsparciem i przymykać oczy na jego występki, podczas gdy sam wymaga od niej bezwarunkowej uległości i wierności. Marty bardzo  często postępuje wbrew ustalonym przez siebie wartościom. Ma tendencję do oceniania wszystkich wokoło, podczas gdy sam nie widzi czynionego przez siebie zła. Perfekcyjny wizerunek w pracy przynosi mu szacunek przełożonych i kolegów, z którymi świetnie się dogaduje, łagodząc przy tym wszelkie konflikty pomiędzy nimi a Rustem. Jego społeczne życie w pracy wydaje się być świetnie ułożone, co sam lubi podkreślać. 


WYGLĄD


Martin Hart jest wysokim, przeciętnie zbudowanym mężczyzną o blond włosach i niebieskich oczach. Ma widoczne zakola i oznaki starzenia się, co jest powodem jego zmartwień. Jego twarz często wyraża grymas i niezadowolenie. Ma tendencję do charakterystycznego ściskania swoich ust na znak zdenerwowania. Ubiera się w typowy dla detektywa strój - koszulę, krawat i lekką marynarkę. 


BIOGRAFIA


Martina Harta widzimy pierwszy raz w 2012 roku, podczas przesłuchiwania go przez dwójkę detektywów, którzy wypytują go o jego przeszłość z Rustem Cohlem. Wtedy też opowiada detektywom historię, gdy utworzył dwuosobowym zespół z Rustem. 


Marty wraz z Rustem badają wówczas morderstwo Dory Lange, która została zgwałcona, torturowana i poddana ekscentrycznym rytuałom ku czci nieznanego bóstwa. Wkrótce, trafiając na kolejne tropy, odnajdują jej pamiętnik, w którym ofiara wspomina o Żółtym Królu i "Carcosie".  Niedługo potem w kolejnych miejscach znajdują charakterystyczne znaki (te same co na ciele ofiary) wskazujące, że odbywały się tam rytuały. 


Po pijackim wieczorze w barze, pijany Marty odwiedza swoją kochankę - Lisę Tragnetti, która jest protokolantką w sądzie. Nie podoba mu się, że kobieta pragnie znaleźć sobie kogoś na stałe i robi jej o to wyrzuty, zapominając, że on sam ma żonę i dzieci. Kolejnego dnia w pracy Rust prowokuje Marty’ego, wyczuwając, że ten zdradza swoją żonę. Niedługo potem Marty wraz z żoną i dziećmi odwiedza rodziców Maggie, z którymi nie dogadują się najlepiej. Powodem złej atmosfery na spotkaniu jest ewidentne znudzenie Marty’ego życiem rodzinnym. Później, gdy Marty rozmawia z żoną, zarzuca jej, że nie ma spokoju nawet w domu po wyczerpującej pracy przy pochłaniającym go śledztwie.  


Detektywi rozmawiają z kolejnymi osobami i powiązują kolejne fakty. Dowiadują się, że ofiara była widziana w kościele z wysokim mężczyzną z bliznami na twarzy. Marty wraz z żoną wybierają się na lokalną potańcówkę, gdzie ten dostrzega swoją kochankę - Lisę Tragnetti. Następnie, po tym jak odwozi żonę do domu, odwiedza ją w jej mieszkaniu i przyłapuje z innym mężczyzną, co skutkuje zdemolowaniem przez niego mieszkania i pobiciem mężczyzny. Lisa odgraża mu się, że powie o ich romansie jego żonie. Detektywi trafiają do byłego męża Dory, który siedząc w więzieniu, dzielił celę z niejakim Reggie Ledoux, pasującym do profilu mordercy. Ledoux odtąd staje się głównym podejrzanym i jest poszukiwany listem gończym. Marty odwiedza bar i zbiera informacje. Tymczasem Lisa kontaktuje się z jego żoną i wyjawia całą prawdę o ich romansie. Marty, gdy wraca do domu, widzi swoje spakowane walizki. Następnie odwiedza żonę w szpitalu, gdzie Maggie pracuje, by z nią porozmawiać i jej wszystko wyjaśnić. Ostatecznie jednak robi jej awanturę i zostaje wyproszony ze szpitala. 


Detektywi dowiadują się o powiązaniach Ledoux z gangiem motocyklowym i związanych z tym operacjach narkotykowych. Poznają się z niejakim DeWall Leodux, kuzynem Reggie, który odmawia im współpracy przy przemycie narkotyków. Nieświadomie jednak prowadzi śledzących go detektywów do ukrytego w gąszczach laboratorium, gdzie znajduje się również główny podejrzany - Reggie Ledoux. Marty odkrywa kolejne dwie porwane, uwięzione w szopie dziewczynki, co doprowadza go do szału, w przypływie którego zabija Reggie Deloux strzałem w głowę. Wspólnik Reggie, uciekając przed Rustem, ginie od wybuchu miny. Zdając sobie sprawę, że zabójstwo podejrzanego może pogrążyć obu, detektywi szybko ustalają własną wersję (jakoby na miejscu zbrodni odbyła się strzelanina) i na jej potrzeby tworzą potrzebne dowody. Taki scenariusz przedstawiają komisji śledczej i zostają wkrótce ogłoszeni bohaterami, zaś Marty otrzymuje awans. Wkrótce przeprasza swoją żonę za zdradę. Oboje godzą się i Marty wraca do domu.


Akcja następnie przenosi się do roku 2002. Marty ma problemy z dorastającą córką, która została aresztowana za uprawianie seksu (jest nieletnia) z dwoma mężczyznami. W domu wybucha awantura, po której Marty uderza córkę. Tymczasem jeden z więźniów wyjawia Rustowi, że zabójca Dory Lange jest wciąż na wolności. Wkrótce, po otrzymaniu tajemniczego telefonu, więzień popełnia samobójstwo. Detektywi następnie łączą tajemnicze zniknięcia osób ze szkołami założonymi przez niejakiego Tuttle'a, którego nazwisko już w 1995 roku przewinęło się w śledztwie. Okazuje się, że ten ukrywał przypadki molestowania dzieci w swoich szkołach. 


Tymczasem Marty nawiązuje kolejne romanse i zdradza swoją żonę, która się o tym dowiaduje, przeglądając jego telefon i znajdując w nim nagie fotografie kochanki. Postanawia zemścić się na Martym, uwodzi więc pijanego Rusta i uprawia z nim seks. Następnie mówi o wszystkim Marty’emu. To doprowadza do walki pomiędzy partnerami na posterunku policji. Partnerzy się rozchodzą, zaś Rust odchodzi z pracy. 


Akcja przenosi się do czasów obecnych (rok 2012). Marty, przesłuchiwany przez policję, nie może znieść podejrzeń policjantów co do jego wspólnej przeszłości z Cohlem. Wychodzi z posterunku, a potem, na szosie, niespodziewanie odnajduje go dawny partner. Marty zgadza się po latach spotkać z Rustem, a ten przedstawia mu nowe dowody w sprawie, którą cały czas obsesyjnie badał (w tym nagranie, znalezione w domu Tuttle). Okazuje się, że przesłuchiwanie obu ma na celu zbadanie, czy to Rust Cohle stał za morderstwami z 1995 roku, co jest nieprawdą. Detektywi ponownie podejmują się śledztwa. Marty spotyka się z byłą już teraz żoną, która również była przesłuchiwana przez policję.  Wkrótce Marty i Rust dowiadują się, że Tuttle miał bratanka z bliznami na twarzy. Wyciągając siłą informacje od byłego szeryfa powiązanego ze sprawą zaginięcia dzieci z 1995 roku, łączą kolejne fakty. 


Analizując drobne szczegóły, Marty dostrzega kolejny trop i mówi o tym Rustowi. Okazuje się, że mordercą może być ktoś, kto malował budynki w okolicy miejsc morderstw. Detektywi trafiają wkrótce do odosobnionego domu malarza, Errola Childressa. Rust ściga mężczyznę w tajemniczym labiryncie, który doprowadza go do tajemniczego ołtarza. Dochodzi między nimi do walki, w której Rust zostaje poważnie ranny. Na pomoc przybywa mu Marty, który również zostaje poważnie zraniony, Rust jednak zabija mężczyznę z bliznami strzałem w głowę. Wkrótce na pomoc rannym detektywom przybywają posiłki i okazuje się, że to Errol Childress był seryjnym mordercą odpowiedzialnym za liczne zniknięcia. Mężczyźni trafiają do szpitala. Marty’ego odwiedza tam była żona wraz z córkami. Ten, nie mogąc znieść silnych emocji, rozpłakuje się. Po paru dniach, gdy Marty czuje się lepiej, odwiedza Rusta w jego pokoju szpitalnym. Razem dyskutują o zakończonym śledztwie. Niedługo później, wieczorem, Marty zabiera Rusta (wciąż ciężko rannego na wózku) na spacer przed szpitalem. Obaj zastanawiają się nad odwieczną walką dobra ze złem. 


 

Pełna biografia »

Martin Hart - powiązania postaci

Martin Hart
Fot: s_bukley / Shutterstock.com
Aktor: Woody Harrelson

Martin Hart - Opinie

6 + 5 =

Detektyw - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne