Czarna lista - fabuła

Amerykański serial kryminalny produkowany przez NBC. Głównym bohaterem jest najgroźniejszy przestępca świata, Raymond „Red” Reddington, od lat bezskutecznie ścigany przez FBI. Pewnego dnia, ku zdziwieniu wszystkich, Red ogłasza, że odda się w ręce sprawiedliwości. Stawia jednak warunek: we współpracy z agentką Elizabeth Keen – i nikim innym – pomoże schwytać swoich innych poszukiwanych kolegów po fachu, a gdy tego dokona, dostanie immunitet i jego oskarżenia zostaną „wymazane”. Ma w podobnym zajęciu doświadczenie, przed wkroczeniem na drogę przestępstwa był bowiem oficerem wywiadu marynarki wojennej. Dla odmiany Elizabeth Keen jest nowicjuszką dopiero zaczynającą pracę w kryminalistyce... Pierwszym wystawionym jest terrorysta Ranko Zamani, ale Red twierdzi, że przez lata zebrał całą listę wszelakiej maści szumowin, na których eliminacji i jemu zależy. Praktycznie każdy odcinek serialu – z niewielkimi wyjątkami – poświęcony jest tropieniu innego przestępcy.

Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Czarna lista obsada

Czarna lista - obsada

Alina Park - Czarna lista
Alina Park
Laura Sohn
Aram Mojtabai - Czarna lista
Aram Mojtabai
Amir Arison
Arthur Hudson - Czarna lista
Arthur Hudson
Toby Leonard Moore
Charlene Cooper - Czarna lista
Charlene Cooper
Valarie Pettiford
Cynthia Panabaker - Czarna lista
Cynthia Panabaker
Deirdre Lovejoy
Pełna obsada »
Czarna lista
Kategoria: Seriale
Gatunek: Kryminał, Dramat
Czas trwania: 45 min.
Scenariusz: Jon Bokenkamp i inni
Produkcja: USA
Premiera: 2013

Czarna lista - ciekawostki

 1. Pierwszym kandydatem do roli Reda był Kiefer Sutherland.

 2.  Ekranowy Red urodził się dokładnie tego samego dnia, co grający go James Spader – 7 lutego 1960 roku.

 3.  Agent Samar Navabi to serialowy poliglota, potrafi mówić po angielsku, arabsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku i w farsi. Grająca go Mozhan Marnò również zna 6 języków – z wymienionych nie zna co prawda arabskiego, ale za to zna włoski.

 4.  Akcja w ogromnej większości rozgrywa się w Waszyngtonie, ale tak naprawdę wiele prawdziwej amerykańskiej stolicy na ekranie nie zobaczymy. Zdjęcia kręcono głównie w Kanadzie, w prowincji Quebec, a konkretnie w mieście o tej nazwie i w Montrealu. Sporo ujęć powstało w studiu filmowym na Manhattanie, w tym samym, w którym przez 20 lat realizowano kultowy serial „Prawo i porządek”.

 5.  Serial zasłynął ogromną liczbą gwiazd pojawiających się w tak zwanych występach gościnnych. Można tu wymienić chociażby Isabellę Rossellini, Alana Aldę, Briana Dennehy, Dianne Wiest, Johna Watersa, Famke Janssen, Linusa Roacha czy Christophera Lamberta.

 6.  W 2014 roku Netflix zawarł z Sony umowę na subskrypcję serialu, płacąc 2 miliony dolarów za odcinek. W owym czasie była to największa w historii transakcja tego typu. Opłacało się jednak: do tej pory każdy sezon „Czarnej listy” trafiał do netflixowego Top 10.

 7.  Od 2015 roku ukazuje się komiks oparty na serialu, w którym można znaleźć wiele informacji, które nie pojawiają się na ekranie, a uzupełniają portrety bohaterów.

 8.  Rok po komiksie firma Gameloft wydała grę „The Blacklist: Conspiracy”, w której można między innymi pomagać bohaterom w śledztwie, a nawet prowadzić przesłuchania. Od wyborów graczy zależy, jak potoczy się dalsza akcja.

 9.  W 2017 roku NBC wydało serialowy spin-off pod tytułem „Czarna lista: Odkupienie”, w którym główną rolę grała Famke Janssen. Serial nie odniósł jednak większego sukcesu i zakończył się już po pierwszym sezonie.

 10.  


  Czarna lista - czy będzie 11. sezon?


  26 lutego 2023 r. pojawił się pierwszy odcinek 10. sezonu, co tydzień fani mogli obejrzeć kolejny. Telewizja NBC oficjalnie ogłosiła, że jest to już pożegnanie z serialem.

Artykuły

Czarna lista - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Czarna lista - Opinie

6 + 4 =

Czarna lista - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne