Fot: Kathy Hutchins / Shutterstock.com

Rust Cohle

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Rust Cohle jest głównym bohaterem pierwszego sezonu serialu "Detektyw", portretowanym przez Matthew McConaughey'a. Rust jest detektywem wydziału zabójstw policji stanowej w stanie Luizjana, zaś on sam pochodzi z Teksasu i nikt nie wie o nim za wiele. W 1995 roku zostaje przydzielony do zespołu z Martinem Hartem i od tamtej pory przez kilka lat tworzą detektywistyczny duet kompletnych przeciwieństw charakteru. 


Rust jest cichym i spokojnym człowiekiem. Jego introwertyczna natura połączona z genialną zdolnością analizowania i dedukcji tworzy z niego osobę niezwykle przenikliwą i inteligentną. Jest człowiekiem cynicznym, wątpiącym w sens życia i egzystencji. Rozwiedziony, w przeszłości stracił córkę w wypadku samochodowym, co doprowadziło go do uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Jego nihilistyczna natura często daje się poznać w długich, ponurych wypowiedziach natury egzystencjalnej, gdy rozwodzi się on nad bezsensem życia. 


Rust w pełni oddaje się swojej pracy. Jest maniakiem, który poświęca każdą wolną chwilę na analizowanie najmniejszego nawet szczegółu śledztwa - morderca, którego rozpracowują detektywi, staje się wręcz jego obsesją, której poświęca całe lata, nawet po zamknięciu sprawy (w jego odczuciu - sprawy nierozwiązanej). Współpracownicy wiedzą o obsesyjnym oddaniu się pracy Rusta i nadają mu nawet pseudonim "Poborca" ze względu na jego obszerny notatnik, w którym notuje wszelkie spostrzeżenia dotyczące śledztw. Uważają go również za dziwaka. Sam Rust jest jednak niezwykle błyskotliwym człowiekiem i zdaje się znacznie przewyższać inteligencją i doświadczeniem kolegów po fachu. 


WYGLĄD


Na przestrzeni lat wygląd Rusta się zmienia, lecz gdy go poznajemy w chwili rozpoczęcia się właściwej historii (w 1995 roku), Rust jest wysokim, szczupłym, około trzydziestopięcioletnim mężczyzną o umięśnionej sylwetce. Ma średniej długości włosy i szczupłą twarz oraz pogrążone w myślach brązowe oczy. Na prawym ramieniu ma tatuaż, który przedstawia kruka z przekrojem szkieletu. Jako detektyw ubiera się podobnie jak jego koledzy po fachu - zazwyczaj w brązową lub białą koszulę pod krawatem i marynarkę. W miarę upływu lat Rust zapuszcza długie włosy i wąsa, co sprawia, że wygląda jak prawdziwy południowiec. 


BIOGRAFIA


Rust Cohle zostaje nam przedstawiony w retrospekcjach jego partnera, Martina Harta i jego własnych wspomnieniach, gdy w 2012 roku zostają oddzielnie przesłuchiwani przez policję. Począwszy od roku 1995, poznajemy losy Rusta, który został przydzielony do pary z Martinem Hartem. Dwóch detektywów bada wtedy morderstwo Dory Lange, która została zgwałcona, torturowana i poddana ekscentrycznym rytuałom ku czci nieznanego bóstwa. Wkrótce, trafiając na kolejne tropy, odnajdują jej pamiętnik, w którym ofiara wspomina o Żółtym Królu i "Carcosie". Niedługo potem w kolejnych miejscach znajdują charakterystyczne znaki (te same co na ciele ofiary) wskazujące, że odbywały się tam rytuały. 


Tymczasem między Rustem a Hartem dochodzi do spięć, gdy pierwszy odkrywa, że Marty zdradza swoją żonę. Następnie rozmawiają z kolejnymi osobami i powiązują kolejne fakty. Dowiadują się, że ofiara była widziana w kościele z wysokim mężczyzną z bliznami na twarzy. Przeglądając policyjne archiwa śledztw, Rust znajduje kolejne ofiary z podobnymi symbolami, jakie miała Dora Lange. Detektywi trafiają do byłego męża Dory, który siedząc w więzieniu, dzielił celę z niejakim Reggie Ledoux, pasującym do profilu mordercy. Ledoux odtąd staje się głównym podejrzanym, poszukiwanym przez stanowe policje. 


Wkrótce detektywi dowiadują się o powiązaniach Ledoux z gangiem motocyklowym i związanych z tym operacjach narkotykowych. Rust Cohle, który w przeszłości był członkiem gangu pod przykrywką, postanawia zinfiltrować gang, by zebrać o podejrzanym więcej informacji. Wkrótce, by dowieść swojej lojalności, Rust jest zmuszony do udziału w napadzie rabunkowym na konkurujący gang. Wtedy też ujawnia swoje rzeczywiste zamiary i ucieka z przywódcą gangu, którego wkrótce zmusza do współpracy. Poznają się z niejakim DeWall Leodux, kuzynem Reggie, który odmawia "biznesu" z gangsterami. Nieświadomie jednak prowadzi śledzących go detektywów do ukrytego w gąszczach laboratorium, gdzie znajduje się również główny podejrzany - Reggie Ledoux. 


Detektywi odkrywają w szopie kolejne dwie porwane, uwięzione dziewczynki , co doprowadza Marty’ego do szału, w przepływie którego zabija Reggie Deloux strzałem w głowę. Jego kuzyn, uciekając przed Rustem, ginie od wybuchu miny. Zdając sobie sprawę, że zabójstwo podejrzanego może pogrążyć obu, detektywi szybko ustalają własną wersję (jakoby na miejscu zbrodni odbyła się strzelanina) i na jej potrzeby tworzą potrzebne dowody. Taki scenariusz przedstawiają komisji śledczej i zostają wkrótce ogłoszeni bohaterami. 


Akcja następnie przenosi się do 2002 roku, gdy jeden z więźniów wyjawia Rustowi, że zabójca Dory Lange jest wciąż na wolności. Wkrótce więzień popełnia samobójstwo po otrzymaniu tajemniczego telefonu. 


Detektywi następnie łączą tajemnicze zniknięcia osób ze szkołami założonymi przez niejakiego Tuttle'a, którego nazwisko już w 1995 roku przewijało się w śledztwie. Okazuje się, że ten ukrywał przypadki molestowania dzieci w swoich szkołach. Jedną z ofiar molestowania, młodą dziewczynkę, Rust odwiedza w szpitalu psychiatrycznym, a ona mówi o mężczyźnie z bliznami.


Tymczasem Marty Hart nawiązuje kolejne romanse i zdradza swoją żonę, która się o tym dowiaduje. Ta postanawia zemścić się na Martym, uwodzi więc pijanego Rusta i uprawia z nim seks. To doprowadza do bitki pomiędzy partnerami, którzy się rozchodzą. 


Akcja przenosi się do czasów obecnych. Marty jest przesłuchiwany przez policję i nie może znieść podejrzeń policjantów. Wychodzi i zgadza się po latach spotkać z Rustem, a ten przedstawia mu nowe dowody w sprawie, którą cały czas obsesyjnie badał (w tym nagranie, znalezione w domu Tuttle). Okazuje się, że przesłuchiwanie obu ma na celu udowodnienie, iż to Rust Cohle stał za morderstwami z roku 1995, co jest nieprawdą. 


Detektywi ponownie podejmują się śledztwa. Dowiadują się, że Tuttle miał bratanka z bliznami na twarzy. Wkrótce detektywi, wyciągając informacje od byłego szeryfa, łączą kolejne fakty. Z pomocą drobnych szczegółów, okazuje się, że mordercą może być ktoś, kto malował budynki w okolicy miejsc morderstw. Detektywi trafiają wkrótce do odosobnionego domu malarza, Errola Childressa. Rust ściga mężczyznę w tajemniczym labiryncie, który doprowadza go do tajemniczego ołtarza. Wkrótce dochodzi między nimi do walki, w której Rust zostaje poważnie ranny. Na pomoc przybywa mu Marty, który również zostaje poważnie ranny, Rust jednak zabija mężczyznę z bliznami strzałem w głowę. Wkrótce na pomoc rannym detektywom przybywają posiłki i okazuje się, że to Errol Childress był seryjnym mordercą odpowiedzialnym za liczne zniknięcia. Mężczyźni trafiają do szpitala i zastanawiają się nad odwieczną walką dobra ze złem. 


 

Pełna biografia »

Rust Cohle - powiązania postaci

Rust Cohle
Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com
Aktor: Matthew McConaughey

Rust Cohle - Opinie

1 + 2 =

Detektyw - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne