Fot: AAPimages / Shutterstock.com

Q

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Q jest od niedawna nowym kwatermistrzem agentów z licencją na zabijanie (podwójne 0). Jest także specjalistą od zabezpieczeń systemów informatycznych biura agencji MI6. Zadaniem kwatermistrza jest zapewnienie agentom niezbędnego wyposażenia i broni. Q jest cichym sojusznikiem Jamesa Bonda, nawet wtedy, kiedy czuje, że pomagając agentowi, ryzykuje utratą stanowiska w MI6.


WYGLĄD


Młody mężczyzna z czupryną ciemnych włosów. Nosi okulary. Ubiera się stylowo i nienagannie. Lubi zakładać zarówno marynarkę i krawat, jak i luźne bluzy czy swetry.  


BIOGRAFIA


Z uwagi na zniszczenia budynku agencji MI6, spowodowane niedawnym atakiem terrorystycznym, Q, czyli kwatermistrz agencji, urządza się w nowej siedzibie, zlokalizowanej w podziemiach Londynu. Spotyka się tam z Bondem, któremu, na polecenie szefa MI6, wstrzykuje w przedramię rodzaj mikroczipa, monitorującego pracę narządów w organizmie agenta, ale przede wszystkim wskazującego miejsce jego aktualnego przebywania. 


Q prezentuje Bondowi najnowszą wersję aston martina o sportowej sylwetce, który początkowo miał być przeznaczony dla 007. Jednak z uwagi na odsunięcie go od dalszych misji, auto przypadnie komuś innemu. Przekazuje jednak Bondowi zegarek. Agent początkowo kpi z tego, wydawałoby się, oczywistego rekwizytu, jednak zdanie zmienia, gdy Q zdradza mu nietypową funkcję zegarka. Okazuje się, że ma on wbudowaną funkcję detonatora. 


Q zgadza się kryć Bonda podczas jego prywatnej misji oraz nie wyjawiać przełożonym miejsca jego rzeczywistego pobytu. Jak mówi, w razie wezwania do złożenia raportu przed szefostwem agencji może wyjaśnić, iż użytkowanie mikroczipa jest jeszcze w fazie testów, więc może nie wskazywać prawidłowej pozycji oznaczonej osoby lub to opóźniać. Zapewniając Bonda o swojej przychylności, Q zaznacza jednak, że ryzykuje przy tym utratą swojego stanowiska. 


O swoją pracę zaczyna martwić się nie na żarty, kiedy przekonuje się, że samochód, który prezentował Bondowi, zniknął z garażu. Pozostawiony w formie prezentu szampan nie daje złudzeń co do tego, że auto „wypożyczył” sobie sam Bond. 


Q, chcąc osobiście spotkać się z Bondem, dociera w ślad za agentem do kliniki w górach, gdzie 007 udał się, aby zdobyć kolejne tropy naprowadzające go na tajemniczą organizację przestępczą. Na miejscu dalej pomaga Bondowi, bada m.in. obrączkę z grawerem, którą agent zdobył na swoim wrogu. W ten sposób odkrywa nowe powiązania personalne z organizacją WIDMO (SPECTRE). 


Wszystkie te działania narażają kwatermistrza na duże niebezpieczeństwa ze strony przestępców. Musi wykazać się sporym sprytem, by uwolnić się od zagrożenia. 


Q odgrywa także ważną rolę w zamknięciu programu, który miał stać się niebezpiecznym narzędziem inwigilacji nie tylko potencjalnych terrorystów, ale praktycznie każdego. 

Pełna biografia »

Q - powiązania postaci

Q
Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com
Aktor: Ben Whishaw

Q - Opinie

1 + 7 =

Spectre - podobne filmy

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne