Fot: Piotr Zajac / Shutterstock.com

M

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


M jest szefową jednostki MI6 – służb wywiadowczych Wielkiej Brytanii. Jest kobietą ambitną, niebojącą się wyzwań i odważnych działań. Ma trudną sytuację, ponieważ ściera się z wrogami, nie mając przy tym pełnego zaufania gabinetu premiera. 


WYGLĄD


M nosi krótkie, siwiejące włosy. Jej twarz, wyrzeźbiona przez wyraźne rysy, to oblicze kobiety w bardzo dojrzałym już wieku, a jednocześnie kobiety zaciętej w dążeniu do celu. Ubiera się w „służbowe” kostiumy – najczęściej eleganckie garsonki. 


BIOGRAFIA


M wydaje rozkaz odzyskania za wszelką cenę dysku, zawierającego listę tajnych agentów działających dla wywiadu brytyjskiego w strukturach terrorystów na Bliskim Wschodzie. Przestępcę, który wykradł dysk (zabijając przy tym agentów brytyjskich) ściga Bond. Pomaga mu w tym Eve, również czynna agentka operacyjna. W czasie pościgu M. wydaje rozkaz oddania ryzykownego strzału w stronę walczącego z Bondem przestępcy. Eve ma zastrzelić przeciwnika Bonda, jednak kula trafia w agenta 007. M, myśląc, że straciła agenta na zawsze, pisze jego nekrolog. 


Utrata dysku z listą nazwisk grozi poważnymi konsekwencjami - chodzi nie tylko o politykę międzynarodową, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo ludzi, pracujących dla rządu Wielkiej Brytanii. Dlatego też M zostaje wezwana do gabinetu premiera. Tam otrzymuje sugestię, by sama dobrowolnie odeszła na emeryturę, zachowując odpowiednie uposażenie i otrzymując odznaczenia. M nie zgadza się na to. Jak mówi, odejdzie wtedy, kiedy zostawi wywiad w lepszej kondycji.


W drodze powrotnej służbową limuzyną M otrzymuje wiadomość – okazuje się, że ktoś włamuje się do zabezpieczonej sieci komputerów agencji. W chwilę potem, niedaleko od siedziby MI6, samochód zatrzymuje policja. Stan gotowości okazuje się być uzasadniony – M z bezpiecznej odległości widzi, jak w budynku, będącym siedzibą wywiadu, następuje potężna eksplozja.


Włamania do sieci komputerowej i tajemnicze wiadomości przesyłane na jej skrzynkę mejlową wskazują, że terrorysta, odpowiedzialny za zamach na siedzibę agencji, chce dopaść właśnie ją - szefową wywiadu. 


Kiedy M wraca wieczorem do domu, w pokoju zastaje Bonda, który, swoim zwyczajem, włamał się do niej i czekał, by porozmawiać z nią osobiście. Nie spodziewała się ujrzeć go żywego. Tłumaczy mu, dlaczego wydała tak ryzykowny rozkaz oddania strzału. Zgadza się na jego powrót do akcji, ale pod warunkiem pozytywnego przejścia testów. 


M ma wyraźną słabość do swojego agenta. Przywraca go do służby, mimo że testy sprawnościowe nie wypadły dobrze. M zataja ich wynik.


Kiedy Bond doprowadza do aresztowania terrorysty odpowiedzialnego za zamach, już w areszcie dochodzi do konfrontacji aresztowanego z szefową MI6. Okazuje się, że aresztowany przestępca to jej dawny agent nazwiskiem Silva, którego M pozostawiła na łasce wroga, ponieważ odkryła jego samowolne działania na własną korzyść, zamiast lojalnej służby rządowi. 


Więzień jest jednak niezwykle sprytnym cyberprzestępcą - ucieka z aresztu, a potem publikuje pierwsze nazwiska z listy tajnych agentów. Zdemaskowani agenci są zabijani przez terrorystów, a nagranie z egzekucji rozsyłane do mediów. 


M posądzana jest przez przedstawicielu rządu o nieudolność i obwiniana za śmierć ujawnionych agentów. Musi stawić się na przesłuchanie przed komisją do spraw bezpieczeństwa. Jednak miejsce posiedzenia staje się celem ataku Silvy i jego ludzi. M cudem uchodzi z życiem. Chroniona przez agenta 007, zostaje wywieziona przez niego do Szkocji, do dawnej siedziby rodowej Bonda, posiadłości Skyfall. Tam, mając jeszcze tylko jednego człowieka do pomocy, muszą stawić czoła terrorystom. M, przy pomocy krewnego Jamesa Bonda, potajemnym tunelem wydostaje się z oblężonego domu i chroni w nieodległej kaplicy, na pustkowiu. Tam jednak dopada ją Silva. Na szczęście, w porę zjawia się Bond, który zabija terrorystę. Jednak M umiera na rękach swojego agenta, wskutek ran odniesionych we wcześniejszym ataku.


 

Pełna biografia »

M - powiązania postaci

M
Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com
Aktor: Judi Dench

M - Opinie

3 + 3 =

Skyfall - podobne filmy

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne