Fot: Shutterstock

Beth Harmon

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Beth to utalentowana szachistka, odnosząca sukcesy na międzynarodowych turniejach. Jest sierotą, która po śmierci matki trafiła do ośrodka wychowawczego w Kentucky. Gry w szachy nauczyła się od woźnego, pracującego w sierocińcu – pana Shaibela. Beth cierpi na kilka uzależnień – już w ośrodku uzależniła się od uspokajających tabletek, później doszedł do tego także alkohol. Beth jest uparta i bezwzględna, wytrwale dąży do postawionego sobie celu, jakim jest wygrana na kolejnych turniejach. Jest samotniczką, która nie otwiera się przed zbyt wieloma osobami – w sierocińcu przyjaźniła się z Jolene, później zbliżyła się do przybranej matki Almy, jednak wszystkich trzyma na dystans. Beth całe życie podporządkowała swej pasji. Z powodu lęku przed radzieckimi szachistami rozpoczęła naukę rosyjskiego.
W rolę młodej Beth wciela się Isla Johnston, dorosłej – Ann Taylor-Joy.


WYGLĄD


Beth ma krótkie rude włosy i ogromne brązowe oczy świdrujące jej przeciwników. W dzieciństwie nosiła warkocze i sukienkę z haftem wykonanym przez matkę, w ośrodku jednak ścięto jej włosy i dano schludne ubrania. Gdy trafiła do domu Almy, nosiła przyduże ubrania kupione na wyprzedaży, jednak gdy zaczęła odnosić pierwsze sukcesy na turniejach, za wygrane pieniądze mogła sobie pozwolić na zakup wymarzonych sukienek.


BIOGRAFIA


Po wypadku, w którym ginie Alice Harmon, Beth trafia do ośrodka. Tam znajduje wspólny język z buntowniczą Jolene. Kiedy przypadkiem zauważa pana Shaibela grającego w szachy, rozpoczyna się jej fascynacja. Raz w tygodniu uczy się od niego gry, a w pozostałe dni rozgrywa partie w swej głowie. Pomagają jej w tym tabletki rozdawane dzieciom, od których szybko się uzależnia. 


Nastoletnia Beth zostaje adoptowana przez Almę i Allstona Wheatley. Szybko okazuje się, że ma służyć jako towarzyszka opuszczanej przez męża Almie. Małżeństwo przybranej rodziny Beth rozpada się krótko po adopcji dziewczyny. Alma popada w depresję i zaczyna brać znane Beth zielone kapsułki na poprawę nastroju. Dziewczyna zaczyna podbierać jej leki, by stymulować swój umysł podczas gry w szachy. Beth rozpoczyna także udział w turniejach, aby zdobywać pieniądze, a Alma towarzyszy jej w roli wsparcia i asystentki.


Po wygranej z Harrym Beltikiem, o młodej szachistce robi się głośno. Beth jednak szybko poznaje swych nowych rywali. Stresują ja rosyjscy gracze, a w szczególności Borgov. Zanim przyjdzie jej zagrać ze słynnym mistrzem, musi pokonać Benny’ego Wattsa. Bohater doprowadza Beth do wściekłości, gdy odkrywa słaby punkt jej partii z Beltikiem. 


Podczas przygotowywań do gry w Europie Beth zaprzyjaźnia się z Harrym Beltikiem, który przyjeżdża do niej, aby pomagać jej w nauce. Bohaterzy zbliżają się do siebie, a Harry zakochuje się w Beth. Ich relacja szybko jednak staje się uciążliwa dla obojga, a Harry decyduje o poświęceniu się pracy i studiom.


Po wygranej z Bennym Beth rusza z nim do Nowego Jorku, by pomógł jej przygotować się do zbliżającego się turnieju w Paryżu. Beth poznaje jego przyjaciół, w tym Cleo, z którą od razu czuje więź. 


Podczas pojedynku z Borgovem Beth nie potrafi skupić się na grze, przez wypity dzień wcześniej alkohol, co kończy się jej porażką. Gdy wraca do Stanów, odrzuca zaproszenie Benny’ego i pogrąża się w smutku w swym własnym domu.  Niedługo po powrocie Beth, w jej domu pojawia się Allston, który chce odzyskać swój dom. Beth zmuszona jest odkupić go za pieniądze zarobione na turniejach i w konsekwencji brakuje jej funduszy na wyjazd do Moskwy.


Na ratunek Beth przychodzi Jolene – przyjechała powiadomić Beth o śmierci pana Shaibela, ale widząc, w jakim stanie jest jej dawno niewidziana znajoma, zostaje u niej na dłużej. Jolene pomaga Beth wyjść z alkoholowego ciągu i pożycza pieniądze na wyjazd do Rosji.


W Moskwie Beth mierzy się z najlepszymi graczami z całego świata, stopniowo pokonuje każdego, by ostatecznie ponownie zmierzyć się z Borgovem. Ich partia zostaje jednak odroczona przez mistrza, który chce tym sposobem zyskać czas na przemyślenie swej strategii. Dzięki telefonicznej pomocy przyjaciół Beth także otrzymuje wsparcie w wymyśleniu możliwych zakończeń rozgrywki z Borgovem. Podczas ostatecznej gry nie wszystko idzie zgodnie z planem, a Beth jest zmuszona do improwizacji.


 

Pełna biografia »

Beth Harmon - powiązania postaci

Beth Harmon
Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com
Aktor: Anya Taylor-Joy
Profesja: szachistka
Ojciec: Paul
Matka: Alice Harmon

Beth Harmon - Opinie

8 + 8 =

Gambit królowej - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne