Serena Joy Waterford
BIOGRAFIA Yvonne Strahovski
CHARAKTERYSTYKA
Żona komandora Freda Waterforda. W przeszłości angażowała się w ruchy religijne, o charakterze antyfeministycznym. Ze względu na skrajne poglądy została nawet postrzelona przez snajpera. Kobieta o silnym charakterze, wiedząca czego chce. Inteligentna, a przy okazji wyrachowana, typ socjopatki uwielbiającej manipulować innymi i odgrywać pewne role na pokaz. Gorliwy zwolennik Gilead i panujących tam porządków. Zamierza mieć dziecko, które urodzi June/Offred i nie cofnie się przed niczym, by to osiągnąć. W pierwszym sezonie zdecydowanie bardziej surowa i bezwzględna niż w kolejnych. Od trzeciego sezonu jej charakter zaczyna się zmieniać: stopniowo wykluwa się bunt przeciw prawom Gilead, pojawia się więcej ludzkich odruchów. Strata Nichole wpędza ją nieomal w depresję.
WYGLĄD
Dość wysoka, szczupła blondynka o błękitnych oczach. Zawsze starannie uczesana, nosząca się z godnością. Ubiera się w błękity i turkusy przynależne żonom, wcześniej zakładała zawsze drogie i eleganckie stroje. Od końca drugiego sezonu nie ma małego palca lewej ręki, potem nosi tam coś na kształt protezy. W serialu ma mniej więcej 30 lat, zdecydowanie mniej niż w powieści Atwood.
BIOGRAFIA
Sezon 1
Zabiera Offred do domu Putnamów. Zaprasza Nicka, by zapłodnił Offred – podejrzewa, że jej mąż jest bezpłodny. Przyjmuje meksykańską delegację pani Castillo. Nakazuje ciotce Lydii usunąć z przyjęcia wszystkie Podręczne, które mają jakieś defekty lub ślady tortur, pobicia.
Wspólnie z Offred jedzie nad rzekę, gdzie Janine chce skoczyć z mostu z dzieckiem, pociesza panią Putnam. Odkrywa, że jej mąż i Offred byli w domu publicznym Jezebel. Robi test ciążowy Offred. Mówi mężowi, że Offred nie nosi jego dziecka. Zabiera Offred w miejsce, gdzie więziona jest Hannah, jej córka, szantażując ją, by była posłuszna.
Sezon 2
Uczestniczy w badaniach lekarskich Offred, jest szczęśliwa z powodu zdrowej ciąży Podręcznej. Odbiera gratulacyjne prezenty od żon innych komandorów. Jedzie z mężem i Offred na ceremonię do Prayvaganzy. Czuwa przy krwawiącej Offred. Urządza pokój dziecinny. Po ataku rebeliantów wspólnie z Offred zajmuje się sprawami zawodowymi rannego Freda. Zostaje zdemaskowana za podrobienie podpisu męża, zatwierdzającego badanie Angeli przez lekarkę. Zostaje pobita przez Freda.
Przyjeżdża w celach dyplomatycznych do Kanady, gdzie Waterfordów rozpoznaje Moira, próbująca doprowadzić do ich aresztowania. W barze spotyka Marka Tuello, który namawia ją do porzucenia Gilead i napisania książki o życiu w republice. Wraca do Gilead. Pomaga mężowi zgwałcić Offred, chcąc w ten sposób przyspieszyć poród. Karmi z butelki Holly/Nichole po jej urodzeniu. Dyskutuje na tematy biblijne na spotkaniu żon. Ujawnia, że wbrew prawu czyta Biblię. Za karę zostaje jej amputowana część palca. Jest świadkiem ucieczki Offred z Nichole, pozwala jej na opuszczenie Gilead.
Sezon 3
Rozmawia ze schwytaną Offred, która przekazała dziecko do Kanady. Po kłótni z mężem podpala dom. Przyjeżdża do swej matki Pameli. Coraz bardziej pogrąża się w smutku po stracie Nichole. Ogląda nagranie z Kanady pokazujące Nichole. Jedzie do Kanady, aby zobaczyć Nichole. Dostaje tajny kontakt od Marka Tuello zachecający do współpracy z rządem na uchodźstwie. Wygłasza przemówienie, w którym żąda zwrócenia jej „córki”.
Odwiedza z mężem komandora Winslowa. Walczy w szpitalu z Offred i rani ją skalpelem. Współpracując z Markiem, jedzie do Kanady, Fred zostaje tam aresztowany. Odwiedza męża w wiezieniu, spotyka się z Moirą i Nichole. Dostaje początkowo immunitet w zamian za współpracę z Międzynarodowym Trybunałem Karnym, ale potem zostaje aresztowana.
Sezon 4
Jest przesłuchiwana, badania wykazują, że jest w ciąży. Postanawia przyznać się do wszystkich zarzutów, by móc wychować dziecko wspólnie z oskarżonym mężem. Fred ma wyjechać na proces do Genewy, potem planują zostać w Kanadzie i żyć jako rodzina. W doręczonej jej poczcie znaleziony zostaje palec Freda i jego obrączka.
Serena Joy Waterford - powiązania postaci Opowieść Podręcznej

Aktor: | Yvonne Strahovski |
Profesja: | Żona |
Serena Joy Waterford - Opinie