Fot: Taljat David / Shutterstock.com

Joseph "Sepp" Blatter - Tajemnice FIFA


4 głosy
FIFA Uncovered
Oceń film
5.00

Joseph "Sepp" Blatter

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Szwajcar, z wykształcenia ekonomista, działacz sportowy, w latach 1998-2015 przewodniczący FIFA. Wcześniej był bliskim współpracownikiem João Havelange'a i sekretarzem generalnym FIFA. To on załatwił FIFA pierwsze ogromne kontrakty z Coca-Colą, Adidasem i International Sport And Leisure. Po wybraniu go na kolejną kadencję zrezygnował z funkcji przewodniczącego zaledwie po 4 dniach, a potem został oskarżony o korupcję i zawieszony w FIFA.


W miniserialu to prawdziwy czarny charakter, nazywany już na samym początku „ojcem chrzestnym FIFA/piłki nożnej”. Opanowany, uśmiechnięty, na pierwszy rzut oka serdeczny i życzliwy starszy człowiek, z czasem są jednak odkrywane jego machinacje i kontrowersyjna droga na szczyt. Niewątpliwie we wczesnych latach działalności miał w sobie coś z wizjonera, potem jednak wpadł w nałóg, nałóg negocjowania umów, namawiania do wspierania go, opanowała go żądza władzy i pieniędzy. Wspólnie z Havelange'em przekształcił organizację non-profit w potężną strukturę finansową operującą miliardami dolarów, w tle pojawiły się łapówki (sam także je przekazywał, chociażby swemu następcy Michelowi Platiniemu).


Przyznaje się na ekranie do kilku niezbyt czystych zagrań, ale w jego wypowiedziach i tak słychać dumę z tego, co zrobił – rozgrzesza się tym, że wprowadził organizację na wyższy poziom, a także przyczynił się do podniesienia popularności piłki nożnej w krajach, w których do tej pory była na sportowym marginesie. Dosyć wymowna jest jego odpowiedź związana z aresztowaniami i nałożonymi zakazami dotyczącymi 21 z 22 członków komitetu wykonawczego FIFA, którzy pracowali pod jego okiem – Blatter stwierdza tam, że przecież nie może odpowiadać za innych ludzi, w dodatku pochodzących z innych krajów i kultur... Trzeba mu natomiast oddać, że w przypadku wyboru Kataru na gospodarza mistrzostw świata przyznaje się do błędu i stwierdza, że to zbyt mały kraj na organizację takiej imprezy. Przy okazji idzie w zaparte, że on osobiście na kraj szejków nie głosował.


Blatter został oczyszczony z zarzutów o korupcję przez szwajcarski sąd w 2022 roku.


WYGLĄD


Całkiem dziarsko trzymający się starszy mężczyzna – urodził się w 1936 roku – średniego wzrostu, na początku kadencji pucułowaty, mocno zbudowany, później zdecydowanie szczuplejszy, z mocno postarzałą twarzą. Łysieje, siwe włosy zostały tylko z tyłu i boków głowy. Niekiedy nosi okulary.

Joseph "Sepp" Blatter - powiązania postaci Tajemnice FIFA

Joseph "Sepp" Blatter
Joseph Fot: 360b / Shutterstock.com
Profesja: działacz sportowy
Tytuł: przewodniczący FIFA

Joseph "Sepp" Blatter - Opinie

1 + 1 =

Tajemnice FIFA - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne