Fot: lev radin / Shutterstock.com

Homeland - fabuła

Amerykański serial szpiegowski, którego główną bohaterką jest Carrie Mathison – agentka CIA zajmująca się tropieniem i demaskowaniem terrorystów. Nie zawsze działa zgodnie z zasadami, pracę utrudnia jej także psychoza maniakalno-depresyjna, czyli cyklofrenia (choroba afektywna dwubiegunowa). Jej najnowszym celem jest niejaki Nicholas Brody, amerykański jeniec wojenny schwytany w Iraku przez Al-Kaidę, a uwolniony przez Delta Force. Według informatora Carrie jeden z marines złapanych przez terrorystów zaczął z nimi współpracować, wiele wskazuje, że chodzi właśnie o Brody'ego. Problem w tym, że po uwolnieniu były jeniec stał się znany i szanowany, uważany za bohatera wojennego i jest zdecydowanie poza kręgiem podejrzeń ze strony dowódców armii i CIA. Carrie zaczyna więc na własną rękę śledztwo w jego sprawie...


Serial doczekał się aż 8 sezonów, w sumie powstało 96 odcinków. Zgarnął 8 nagród Emmy i 5 Złotych Globów.


Top: lev radin / Shutterstock.com
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Homeland obsada

Homeland - obsada

Abu Nazir - Homeland
Abu Nazir
Navid Negahban
Andrew Lockhart - Homeland
Andrew Lockhart
Tracy S. Letts
Dana Brody - Homeland
Dana Brody
Morgan Saylor
Dar Adal - Homeland
Dar Adal
F. Murray Abraham
David Estes - Homeland
David Estes
David Harewood
Pełna obsada »
Homeland
Kategoria: Seriale
Gatunek: Sensacyjny
Czas trwania: 55 min.
Scenariusz: Alex Gansa, Howard Gordon
Produkcja: USA
Premiera: 2011

Homeland - ciekawostki

 1. Serial „Homeland” powstał na podstawie izraelskiej produkcji „Więźniowie wojny” z 2010 roku. Oryginał był najchętniej oglądaną produkcją w historii izraelskiej telewizji, a akcja kręciła się wokół izraelskich żołnierzy, którzy wpadli w ręce libańskich ekstremistów islamskich.

 2.  Władze libańskie złożyły oficjalny protest po premierze „Homeland”: po pierwsze zdjęcia pokazujące Liban powstawały w Izraelu, po drugie autentyczne zdjęcia z jednej z ulic Bejrutu, Hamra, pokazano w niekorzystnym świetle, jako ostoję fundamentalistów, a miejsce owo w rzeczywistości jest rozrywkowym centrum miasta uwielbianym przez młodzież i artystów.

 3.  Serial trafił także na cenzurowane przez Amnesty International, jako jeden z programów gloryfikujących w USA tortury stosowane wobec domniemanych terrorystów.

 4.  Ekipa sporo podróżowała, oprócz plenerów amerykańskich zobaczyć można sekwencje kręcone w Niemczech, Izraelu, na Węgrzech (Budapeszt udawał tam Moskwę), w RPA, na Portoryko (które było ekranową Wenezuelą...), a także w Maroku (początkowo miała to być Syria).

 5. Pilot serialu wyreżyserować miał Ben Affleck. Do rezygnacji zmusiły go plany rodzinne – swego czasu umówił się z żoną, że jedno z nich zawsze będzie w domu, przy dzieciach, a Jennifer Garner była właśnie w trakcie realizacji swego projektu. Affleck musiałby poczekać aż 10 tygodni, by stawić się na planie, nie łamiąc tej umowy, więc porzucił ten pomysł.

 6.  Nicholas Brody miał zginąć już pod koniec pierwszego sezonu, zdobył jednak tak wielką sympatię widzów, że – dzięki scenarzystom – dożył niemal do końca trzeciej serii.

 7.  Claire Danes nie była pierwszym wyborem do zagrania Carrie Mathison. Postać tę miała zagrać pierwotnie Halle Berry (wówczas Carrie miała nazywać się... Claire).

 8.  Postać Brody'ego miała z kolei przypaść kolejno Kyle'owi Chandlerowi, Ryanowi Phillippe i Alessandro Nivoli, jednak wszyscy trzej odrzucili oferty, nie chcąc grać czarnego charakteru.

 9.  Danes, przygotowując się do roli, oglądała wiele filmów poświęconych chorobie afektywnej dwubiegunowej, spotykała się także z lekarzami i chorymi. Wypadła nadzwyczaj przekonująco, bowiem po premierze dostawała (i samo studio) od fanów listy, w których wyrażali oni szczery niepokój na temat jej stanu zdrowia...

 10.  Początkowo w scenariuszu postać Carrie wcale nie cierpiała na zaburzenia psychiczne – ich dodanie było autorskim pomysłem Danes.

 11.  W rzeczywistości Carrie Mathison nie dostałaby pracy w CIA, cyklofrenia uniemożliwia podjęcie pracy w wywiadzie.

 12.  Wielkim fanem „Homeland” był Barack Obama, który głośno o tym mówił, a Damiana Lewisa zaprosił nawet na kolację do Białego Domu (aktor wraz z żoną zrobił tam sobie wówczas słynne swego czasu selfie w łazience).

 13.  W piątym sezonie zobaczymy namalowane na ścianach graffiti w języku arabskim. Miały one dodawać plenerem autentyczności, okazało się jednak, że zatrudnieni grafficiarze nie są fanami serialu i... napisy głoszą nieprzychylne serialowi i twórcom hasła!

 14.  Pierwszy odcinek trzeciej serii przypadkowo miesiąc przed premierą wyciekł do sieci. W ciągu kilku godzin pobrano go ponad 100 tysięcy razy.

 15.  Laura Fraser zagrała Jessicę Brody w pilocie serialu, jednak wersja ta nigdy nie doczekała się premiery. Na ekrany trafiła ta z Moreną Baccarin.

Homeland - gdzie obejrzeć

37,99 zł
w abonamencie
Oglądaj

Homeland - Opinie

7 + 6 =

Homeland - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne