Orphan Black


2 głosy
Orphan Black
Oceń film
5.00

Orphan Black - fabuła

Kanadyjski serial science fiction z elementami thrillera, poruszający tematykę moralnych, etycznych i prawnych konsekwencji klonowania ludzi. Premiera odbyła się 30 marca 2013 roku w Kanadzie i w USA. Do tej pory powstało pięć sezonów „Orphan Black”.


Główną bohaterką jest Sarah Meaning. Jest sierotą, wiedzie samotne życie. Jej egzystencję odmienia przedziwne zdarzenie: jest świadkiem popełnienia samobójstwa przez Beth, kobietę, która wygląda dokładnie tak jak ona. Sarah zaczyna żyć jej życiem: przywłaszcza sobie jej tożsamość, pracę (była drobną oszustką, teraz zaś jest... detektywem w policji), a nawet chłopaka. To początek wplątania się przez nią w intrygę, w wyniku której odkryje, że zarówno ona, jak i zmarła są klonami. Dalsze śledztwo prowadzi do odkrycia, że klonów jest znacznie więcej, są w Ameryce i w Europie, a powstały w ramach nielegalnego eksperymentu prowadzonego przez firmę Neolution. Co więcej, ktoś bardzo wpływowy chce, aby wszystkie zniknęły... Jakby tego było mało, do likwidacji klonów dąży sekta religijna zwana Proloteanami, która sztuczne twory uważa za obrazę Boga. Sekciarskim narzędziem do likwidacji klonów jest Helen, siostra bliźniaczka Sarah. Wiele w życiu Sarah zmienia też odkrycie, że ma dziecko, córkę Kirę, która jest jedynym potomstwem zrodzonym kiedykolwiek przez klona.

Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Orphan Black obsada

Orphan Black - obsada

Aldous Leekie - Orphan Black
Aldous Leekie
Matt Frewer
Alison Hendrix - Orphan Black
Alison Hendrix
Tatiana Maslany
Cosima Niehaus - Orphan Black
Cosima Niehaus
Tatiana Maslany
Felix Dawkins - Orphan Black
Felix Dawkins
Jordan Gavaris
Helena - Orphan Black
Helena
Tatiana Maslany
Pełna obsada »
Orphan Black
Kategoria: Seriale
Gatunek: Sci-Fi i Fantasy, Sensacyjny
Czas trwania: 43 min.
Reżyseria: John Fawcett, T.J. Scott i inni
Scenariusz: Graeme Manson, John Fawcett i inni
Produkcja: Kanada, USA
Premiera: 30 marca 2013

Orphan Black - ciekawostki

  1. Twórcy filmu lawirowali jak mogli, by nie dało się określić jednoznacznie, czy akcja rozgrywa się w Kanadzie czy w USA. Sam film kręcono w Toronto, w niektórych scenach widać kanadyjskie tablice rejestracyjne czy tamtejsze prawa jazdy, a także wiele drobnych szczegółów (typu bilet lotniczy z Toronto Pearson) wskazujących na Kraj Klonowego Liścia. Z drugiej jednak strony wszyscy starają się mówić z mocnym amerykańskim akcentem. Dopiero w ostatnim sezonie padła konkretna informacja, że chodzi jednak o Kanadę.

  2.  Z serialem związany jest cały szereg strategicznych gier planszowych, między innymi Runewars, Agricola, Death Of Winter, Gloomhaven czy Scythe.

  3.  W grudniu 2017 roku miała miejsce premiera japońskiego remake'u zatytułowanego „Orphan Black – 7 Genes” (na kanale Fuji).

  4.  W 2023 roku premierę będzie miał serialowy spin-off zatytułowany „Orphan Black: Echoes”, rozgrywający się w tym samym środowisku, ale z innymi bohaterami.

  5.  Tatiana Maslany zagrała w „Orphan Black” aż 17 różnych postaci!

  6.  Dwukrotnie w serialu oglądamy sceny, w których pojawiają się wspólnie dwa klony. W takiej sytuacji Tatianie Maslany towarzyszyła na planie jej dublerka Kathryn Alexandre, której głos następnie zastępowano głosem Maslany, obrabiano także cyfrowo jej wygląd.

  7.  Tatiana Maslany przybyła na casting w dość niecodzienny sposób – przyjechała do studia na rolkach.

  8.  Główna bohaterka zagrała na ekranie postacie pochodzenia kanadyjskiego, brytyjskiego, fińskiego, niemieckiego, amerykańskiego i ukraińskiego.

  9.  Tatiana Maslany za swą grę została uhonorowana nagrodą Emmy dla najlepszej aktorki dramatycznej – jest jedyną Kanadyjką, którą spotkał taki zaszczyt.

  10.  Wszystkie tytuły odcinków pierwszej serii to... tytuły rozdziałów „O powstawaniu gatunków” Karola Darwina (choć kolejność nie jest taka jak w książce). Tytuły odcinków drugiego sezonu pochodzą z „Novum Organum” Francisa Bacona, a w trzecim nazw użyczyły słowa pochodzące z pożegnalnego przemówienia Dwighta D. Eisenhowera.

Orphan Black - gdzie obejrzeć

Przykro nam, ale nie posiadamy informacji o transmisjach online.

Orphan Black - Opinie

6 + 8 =

Orphan Black - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne