Brokat - fabuła
Akcja kolejnego polskiego serialu na platformie Netflix rozgrywa się w Sopocie w roku 1976. Jego bohaterkami są trzy kobiety – Helena (w tej roli Magdalena Popławska), Pola (Wiktoria Filus) i Marysia (Matylda Giegżno), które decydują się na świadczenie usług seksualnych, by móc cieszyć się wolnością i niezależnością finansową.
Gatunek: Dramat
Czas trwania: 35 min.
Reżyseria: Marek Lechki, Anna Kazejak, Julia Kolberger, Rafał Skalski
Scenariusz: Aleksandra Chmielewska, Sławomir Łonisk, Alicja Aromińska, Marek Baranowski, Maciej Kubicki, Ewa Stec
Produkcja: Polska
Premiera: 14 grudnia 2022
Brokat - ciekawostki
-
Pomysł na serial zainspirował wywiad z historyczką Anną Dobrowolską, zamieszczony w „Polityce”. Dobrowolska zajęła się w nim w dużej mierze tak zwanymi „mewkami”, czyli prostytutkami (jest zresztą autorką książki „Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL”). Później została konsultantką scenariusza Aleksandry Chmielewskiej.
-
Akcja serialu rozgrywa się w roku 1976 i nie jest to data przypadkowa. Dobrowolska uważa ten właśnie rok za przełomowy, jeśli chodzi o mówienie o „tych” sprawach i pokazywanie seksu w PRL-u, społeczeństwo stało się zdecydowanie bardziej liberalne.
-
Zdjęcia do „Brokatu” powstawały głównie w Trójmieście, gdzie rozgrywa się akcja filmu, parę dni ekipa spędziła ponadto w Juracie (jeden z odcinków rozgrywa się na otwartej plaży nad Bałtykiem).
-
Plenerami zostały między innymi Hala Olivia, akademik na Kamiennej Górze, gdyńskie bulwary, tereny portowe Stoczni Gdańskiej, hipodrom w Sopocie, molo w Orłowie oraz jachtklub w Górkach Zachodnich.
-
Ciekawostką jest wykorzystanie wnętrz kawiarni „Delicje” w Gdyni. Jak przyznali twórcy, nic tam nie zmieniło się od lat 70. (w tym złote ściany z lampami z epoki) i w zasadzie niepotrzebne były dodatkowe upiększenia.
-
W serialu usłyszeć można wiele piosenek z lat 70. Wiele z nich wykonują co prawda znani artyści, ale już same utwory hitami nie były i nie wszyscy je kojarzą. I tak usłyszeć można Czerwone Gitary („Coda”), Urszulę Sipińską („Weź kolorowy film”), Breakout (”Powiedzmy to”), Skaldów („Twą jasną widzę twarz”), Trubadurów („Byle łza”), Alibabki („Dykcja dla wszystkich”). Jest zresztą tych piosenek w soundtracku ponad 40, do najbardziej znanych należą z pewnością „Płoną góry, płoną lasy” Czerwonych Gitar oraz „Pora relaksu” Andrzeja i Elizy.
-
Tytułowy brokat to nie tylko metafora „błyszczącego” życia bohaterek (przynajmniej na tle szarego społeczeństwa). Widać go także w formie dosłownej: pojawia się zarówno w makijażu, jak i na strojach głównych bohaterek.
-
Jeśli kogoś zachwycą kulinarne kompozycje na ekranie, niech wie, że nie są przypadkowe – na planie pracował Robert Harna, który był... stylistą żywności!
Brokat - gdzie obejrzeć
w abonamencie |
Film dostępny w ramach subskrypcji |
Oglądaj |
Brokat - Opinie