Fot: 360b / Shutterstock.com

René Mathis

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


René Mathis jest łącznikiem Bonda w Czarnogórze, dokąd agent przybywa, by w pokerowym turnieju doprowadzić do bankructwa przestępcę wspierającego terroryzm. Mathis jest oszczędny w słowach, spokojny. Działa w sposób wyrafinowany. Na pozór swoje zadania wykonuje jakby od niechcenia, a jednocześnie robi to skutecznie, jakby pociągał za niewidoczne sznurki.


WYGLĄD


Dystyngowany, dobrze ubrany, elegancki mężczyzna. Powagi dodają mu siwiejące włosy i lekka bródka. 


BIOGRAFIA


James Bond poznaje René Mathisa po zameldowaniu się w hotelu. Mathis spotyka się z nim i towarzyszącą mu Vesper Lynd w ogródku kawiarnianym i informuje ich o ruchach Le Chiffre’a (głównego wroga rozpracowywanego przez wywiad MI6), którego obserwował, będąc na miejscu. Kiedy dowiedział się, że poplecznikiem przestępcy stał się m.in. tamtejszy inspektor policji, dostarczył władzom spreparowane dowody na jego udział w korupcji. Odtąd przekupiony przez Le Chiffre’a komisarz nie mógł już utrudniać Bondowi działań wywiadowczych w Czarnogórze.


Rolą René jest ułatwianie Bondowi pracy operacyjnej w terenie i usuwanie wszelkich przeszkód mogących ją zakłócić. Dlatego też do Mathisa właśnie 007 zwraca się po morderczej walce z przestępcami, z którymi starł się w hotelu. Łącznik ma zatrzeć ślady po tym niebezpiecznym incydencie i ukryć zwłoki pokonanych wrogów. Robi to w taki sposób, by jak najbardziej zaszkodzić przy tym Le Chiffre’owi – ukrywa trupy w bagażniku jednego z należących do niego aut, tym samym znów sprowadzając policję na kark wroga.


Mathis asystuje też Vesper Lynd i Bondowi podczas ekscytującej rozgrywki w kasynie. Podpowiada, jak zachowywać się w poszczególnych sytuacjach, by wywrzeć presję na samego Le Chiffre’a i jego otoczenie. 


Później jednak Rene Mathis i jego rola w całym zadaniu wydaje się Bondowi nie do końca jasna. Pełen podejrzliwości co do uczciwości agenta, Bond doprowadza do jego aresztowania.

Pełna biografia »

René Mathis - powiązania postaci

René Mathis
Fot: Andrea Raffin / Shutterstock.com
Aktor: Giancarlo Giannini

René Mathis - Opinie

10 + 1 =

Casino Royale - podobne filmy

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne