Fot: JOCA_PH / Shutterstock.com

Sandman


6 głosy
Sandman
Oceń film
4.83

Piaskiem w oczy

Główny bohater ma w serialu wiele imion. Najczęściej nazywany jest Morfeuszem, choć także Snem, Panem Snów, Władcą Śnienia itp. Tytułowe imię bohatera „Sandman” to dosłownie Piaskun. To postać z folkloru niemieckiego, zwana również Piaskowym Dziadkiem. Co ciekawe, pod innymi imionami istota taka znana jest także w Wielkiej Brytanii (Billy Winker, Dustman lub Wee Willie Winkie), Skandynawii (Jon Blund), Rumunii (Ene Starszy), Belgii, Holandii i RPA (Klaas Vaak) czy Francji (Bonhomme Sept Heures). Władca Snów usypia dzieci, sypiąc im w oczy właśnie piasek. Przedstawia się go zazwyczaj jako starego mężczyznę, z workiem na plecach, z którego dłoni sypią się drobiny piasku. Piaskun po raz pierwszy zaistniał w literaturze w 1817 roku, kiedy to został bohaterem jednego z opowiadań Ernsta T.A. Hoffmanna ze zbioru „Opowieści nocne”, aczkolwiek w folklorze ludowym znany był już dużo wcześniej, a idiomy z nim związane pojawiały się w XVIII-wiecznych słownikach niemieckich. Znajdziemy go również w baśni Hansa Christiana Andersena, gdzie nazywa się Ole Zmruż-oczko, czyli Ole Lukøie (to złożona postać, która sprowadza sny, ma brata-bliźniaka, który jest Śmiercią, a zamiast sypania piasku opowiada bajki i polewa oczy mlekiem). Trzeba przyznać, że opis Piaskuna z opowiadania Hoffmanna jest dość makabryczny: „On jest bardzo złym człowiekiem, który przychodzi do dzieci, które nie chcą iść spać i sypie im garściami piasek w oczy, tak że one w końcu wyskakują, zakrwawione, z głowy; on wrzuca je do worka i niesie je potem przy półksiężycu, by nakarmić nimi swoje potomstwo; ono siedzi sobie tam w gnieździe i ma zagięte dzioby, tak jak sowy, i na te dzioby nabija potem oczęta niegrzecznych dzieci...”. Brrrr. Ów Piaskun z opowiadania miał jednak chwilę chwały, bowiem jedną ze swych prac poświęcił mu sam Zygmunt Freud, analizujący motyw oczu, które symbolizują duszę człowieka. Z kolei Jacques Offenbach wykorzystał go w drugim akcie swojej opery „Opowieści Hoffmanna”


Piaskun, jako Piaskowy Dziadek, pojawiał się już w kinie. W Niemczech kręcono dwa seriale animowane właśnie pod tym tytułem. Pierwszy z nich powstał w zachodnich Niemczech i emitowany był w latach 1959-1991, z kolei drugi ma NRD-owskie korzenie, jego emisja zaczęła się również w raku 1959, ale... nowe odcinki powstają do dziś! To najdłuższej trwający serial animowany w historii kina! Owa słynna wschodnia wersja była emitowana w polskiej telewizji (wyświetlono 17 odcinków), została także swego czasu wydana na DVD (dystrybutorem był Demel). Oczywiście w animacjach Piaskun w niczym nie przypomina tego hoffmannowskiego i jest sympatycznym ludzikiem w czerwonej szpiczastej czapeczce. Ponadto był także bohaterem nominowanej do Oscara krótkiej animacji „The Sandman” Paula Berry'ego z 1991 roku, jednego z odcinków „Doktora Who” stacji BBC oraz fabularnego „Eye Of The Sandman” z roku 2008 (film miał premierę dopiero dwa lata później, był niezależną dziwaczną produkcją łączącą cechy komedii, horroru i musicalu, na dodatek z wyeksponowanymi wątkami gejowskimi).


Osobnym polem popularności Piaskuna jest muzyka. Zainspirował chociażby klasyczny utwór „Mr. Sandman” The Chordettes, „In Dreams” Roya Orbisona, „Sandmana” grupy America, utwory Lordi, Eda Sheerana, a przede wszystkim Metallicę – któż nie zna ich utworu „Enter Sandman”?


Top: JOCA_PH / Shutterstock.com
Pełny artykuł »
Kategoria: Seriale
Gatunek: Sci-Fi i Fantasy
Czas trwania: 50 min.
Scenariusz: Neil Gaiman, David S. Goyer, Allan Heinberg
Produkcja: USA / Wielka Brytania
Premiera: 5 sierpnia 2022

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne